Recommended Services
Supported Scripts
cPanel WHM

Reseller Hosting hesaplarınızda kendinize özel Name Server (NS) kullanmak için aşağıda ki adımları takip edebilirsiniz.

ADIM 1

WHM Panelinize giriş yaptıktan sonra sol menüde yer alan “Basic Web Host Manager Setup” linkine tıklayarak ekran resminde yer alan sayfayı açın.

Sayfa açıldıktan sonra; Ok işareti ile gösterilen 2.seçenek olan “Explicitly Set the Nameservers” ifadesini seçin ve kullanmak istediğiniz özel Namaserver (NS) adresinizi ekran resminde yer aldığı gibi kendizie göre düzenleyerek değiştirin ve “Save Changes” butonuna basarak işlemleri kaydedin.

cpanel whm ozel ns nameserver olusturma 1

 

ADIM 2

Özel NS adresi için kullanmak istediğiniz alan adının cPanel hesabına giriş yapın.

cPanel hesabına giriş yaptaıktan sonra; “Zone Editör” sayfasına girin ve ekran resminde yer alan (sağ alan) YÖNET butonuna basın.

cpanel whm ozel ns nameserver olusturma 2

 

ADIM 3

“Zone Editör” sayfasının en üstnde “Kayıt Ekle” veya ingilizcesi “Add a New Record” butonlarına göreceksiniz.

Kayıt ekleyen bastıktan sonra açılan ekranda “AD” yazan yere kullanmak istediğiniz NS adresini yazın (örnek: ns1.demo.com) ve TTL yazan yere “14400” yazın son olarak “Kayıt Tipini” ekran resminde yer aldığı gibi “A” seçin ve “KAYIT” alanına ise reseller hesabınızın IP adresini yazın. Aynı işlemi ns2.demo.com içinde tekrarlayın. Bu şekilde toplam 2 adet yeni kayıt ekleyeceksiniz.

cpanel whm ozel ns nameserver olusturma 3

ADIM 4

Hosting tarafında yapılacak tüm işlemler bu kadardı şimdi son olarak Alan Adınızın kayıtlı olduğu yerde de küçük bir işlem yapmamız gerekecek.

Domain adresinizin kayıtlı olduğu firmaya giriş yaptıktan sonra domain üzerinde “ÖZEL NS TANIMLA” alanı bulunmaktadır.

Örneğin, sunucu IP adresi 192.168.1.1 olsun, bu durumda alan adı kayıt firması tarafında tanımlanması gereken NS kaydı aşağıdaki gibi olmalıdır.

ns1.demo.com => 192.168.1.1

ns2.demo.com => 192.168.1.1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir